malena
Registrujte se i budite dio nas Very Happy

Grešiti je ljudski, ali je osećaj božanski

PrijemPrijem  PortalPortal  KalendarKalendar  GalerijaGalerija  TražiTraži  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  
Traži

Rezultati od :

Rechercher Napredna potraga
Ključne reči
kalemljenje mora snovi poljubac određene pokretne Zašto privlače tresnja orhideja stihovi samo statusi Limun japanska kosu kafic osobe akalifa slike Vicevi recepti ljubicice Perici uradi fortunella
Zadnje teme
»  sadnja sjemena
Sre Mar 06, 2013 6:01 pm od renci1

» Pokretne slike
Pon Nov 12, 2012 5:46 pm od MeLLče

» RADOVI NA STAKLU-----vitraž
Pon Okt 29, 2012 10:52 am od Admin

» Akalifa hispida (acalypha hispida)
Pet Okt 19, 2012 5:11 pm od Admin

» Orhideja----
Pon Sep 17, 2012 10:07 pm od hestija

» Štitaste uši---Coccoidea
Pon Sep 17, 2012 9:58 pm od hestija

» BOLJE DA TE NIKAD NISAM SREO-LA--Nemoguca ljubav
Pon Sep 17, 2012 9:51 pm od hestija

» Zaljubljeno tijelo
Pon Sep 17, 2012 9:34 pm od hestija

» Kako praštaju horoskopski znaci
Čet Sep 06, 2012 6:08 pm od Admin

Decembar 2016
PonUtoSreČetPetSubNed
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
KalendarKalendar
Affiliates
free forum

Share | 

Kakvo smo mi društvo

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Admin
Admin

Broj poruka : 472
Datum upisa : 23.01.2012

PočaljiNaslov: Kakvo smo mi društvo   Uto Jan 24, 2012 11:45 am

Kakvo smo mi društvo ? Imamo li nedostatke ?
Nazad na vrh Ići dole
http://malena.netgoo.org
Markiz 1

Broj poruka : 14

PočaljiNaslov: Re: Kakvo smo mi društvo   Pon Feb 06, 2012 3:23 pm

Čovjek se zapravo nalazi u . . . odurnoj ropskoj zavisnosti od društva.On sam i stvara ovu zavisnost , hipostazirajući društvo i stvarajući mitove o njemu.
Socijalni uticaji i sugestije unakazuju religiozna vjerovanja,moralne ocjene pa i samosaznanje čovjeka.
Ali . . . postoji realnost koja leži mnogo dublje,od onoga što nazivaju društvom.
Konkretan čovjek je socijalni čovjek i ne može se odvojiti od njegove socijalnosti.
Ali,baš isključiva socijalnost čini čovjeka u stvari apstraktnim bićem . . . kao uostalom i obrnuto,potpuno uklanjanje njegove socijalnosti.
Razmatrati čovjeka isključivo kao socijalno biće je . . . čovjekovo ropstvo.On ima sklonost da uzdiže sebe preko svoje socijalne grupe,partije,profesije . . . ali baš to nije lično.
Od svih oblika čovjekovog ropstva . . . najveći značaj zapravo ima čovjekovo ropstvo od društva kao bića koje je socijalizovano . . . tokom dugih hiljada ljeta civilizacije.A sociološko učenje o čovjeku hoće da nas uvjeri u to . . . kako je tobože ova socijalizacija i stvorila čovjeka.On živi kao u socijalnoj hipnozi!Teško mu je da suprotstavi svoju sudbinu despotskim težnjama društva , upravo zato što ga socijalna hipnoza iz usta sociologa različitih pravaca uvjerava u to , da je samu slobodu dobio isključivo od društva!?
Ono(društvo)kao da govori čovjeku : „ Hej . . . ti si moja tvorevina,u sve što je u tebi najbolje ja sam uložio . . . i zato ti meni pripadaš i dužan si da mi daš cijeloga sebe“.

Aleksandar Herzen je po svome svjetonazoru bio društveni radnik ali je imao duboke misli sugerisane njegovim silnim osjećanjem ličnosti.
Njemu pripadaju riječi :“Potčinjavanje ličnosti društvu,narodu,čovječanstvu,ideji - produžetak je prinošenja ljudskih žrtava“.
I to je sveta istina.

Društvo uopšte nije organizam.Ono je kooperacija.
Društvo slobodnih ljudi a ne robova ne mora biti sazdano po liku kosmosa . . . nego po liku duha,tj. ne po liku hijerarhizma nego po liku personalizma,ne po liku determinacije nego po liku slobode,ne po liku vladavine sile i silnoga nego po liku solidarnosti i milosrđa.
Samo takvo društvo nije ropsko.
Izvor ljudske slobode ne može da bude u društvu . . . istočnik ljudske slobode je u duhu.
Sve što izvire iz društva porobljavajuće je – sve što izvire iz duha oslobađajuće je.Ispravna je stupnjevitost u prvenstvu ličnosti nad državom . . . a iza ovog stoji prvenstvo duha nad svijetom.

Ljudskim društvom upravlja „knez ovoga svijeta“ . . . i upravlja u nepravdi.Zbog toga je zapravo i prirodno da protiv takvog upravljanja periodično nastaju pobune.Ali veoma brzo ovim ustanicima protiv nepravde nanovo ovladava „knez ovoga svijeta“ i stvara novu nepravdu.

U tome i jeste dvostrukost revolucije , a u revoluciji se izvršava . . . Sud Božiji.
Nazad na vrh Ići dole
hestija

Broj poruka : 151
Datum upisa : 31.01.2012

PočaljiNaslov: Re: Kakvo smo mi društvo   Pon Feb 06, 2012 3:30 pm

Bravo Markiz na ovako divnom tekstu i pozdrav od mene,,,Prvi put te susrecem ovde.
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin

Broj poruka : 472

PočaljiNaslov: Re: Kakvo smo mi društvo   Pon Feb 06, 2012 4:55 pm

Čovjek se zapravo nalazi u . . . odurnoj ropskoj zavisnosti od društva.On sam i stvara ovu zavisnost , hipostazirajući društvo i stvarajući mitove o njemu.

Ovaj dio mi se bas dopada.
Nazad na vrh Ići dole
http://malena.netgoo.org
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Kakvo smo mi društvo   Danas u 5:44 am

Nazad na vrh Ići dole

Kakvo smo mi društvo
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» kakvo je vreme kod vas